НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ ДОКУМЕНТИ, ЩО РЕГЛАМЕНТУЮТЬ ОРГАНІЗАЦІЮ ХАРЧУВАННЯ В НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ
Про затвердження норм харчування у авчальних та оздоровчих закладах (від 22.11.2004 №1591); Про затвердження наборів родуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення (від 14.04.2000 №656); Про затвердження порядку подання фінансової звітності (від 28.02.2000 №419); Про організацію харчування окремих категорій учнів у ЗНЗ (від 19.06.2002 №856 (зі змінами)).
Санітарні та будівельні правила і норми: ДСанПІН 5.5.2.008-01 Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання ЗНЗ та організації навчально-виховного процесу (постанова Головного державного санітарного лікаря України, 14.08.2001 №63); Норми оснащення підприємств ресторанного господарства посудом, столовими приборами, меблями та кухонним інвентарем (наказ Міністерства
- Спільні накази міністерств: “Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих навчальних закладах” (Міністерство освіти і науки України та Міністерство охорони здоров’я України від 01.06.2005 №242/329).
Накази Міністерств України: “Про затвердження методичних рекомендацій з організації харчування учнів у ЗНЗ” (Міністерство економіки, від 01.08.2006 №265); “Про встановлення плати батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах” (Міністерство освіти і науки України, від 21.11.2002 №667)
Рішення ХХХV сесії VІ скликання Шевченківської районної ради від 20.12.2013 «Про встановлення умовно мінімальної величини вартості харчування учнів та дітей пільгового контингенту в загальноосвітніх закладах району та дошкільних навчальних закладах району».
Наказ відділу освіти Шевченківської районної адміністрації від 10.01.2017 №15 «Про організацію харчування учнів 1-11 класів у загально- освітніх навчальних закладах Шевченківського району у 2017 році»
ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ ШКОЛЯРА - ЗАПОРУКА УСПІХУ В НОВОМУ НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ
ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ
Харчування школяра має бути збалансованим. Для здоров’я дітей найважливіше значення має правильне співвідношення поживних речовин. У меню школяра обов’язково повинні входити продукти, що містять не тільки білки, жири і вуглеводи, а й незамінні амінокислоти, вітаміни, деякі жирні кислоти, мінерали й мікроелементи. Ці компоненти самостійно не синтезуються в організмі, але необхідні для повноцінного розвитку дитини. Співвідношення між білками, жирами і вуглеводами має бути 1:1:4.
Для дітей 7-10 років оптимальним є 4-5-разове харчування. Перерви між цими прийомами їжі повинні становити близько 3-4 годин. Такі діти потребують 2400 ккал на добу. Якщо дитина займається спортом, вона повинна отримувати на 300-500 ккал більше.
У віці від 7 до 10 років дитині потрібно на добу: всього 75-90 г білків, у тому числі тваринних – 40-55 г; всього 80-90 г жирів, у тому числі тваринних – 15-25 г; всього 300-400 г вуглеводів.
Енергетична цінність раціону школярів повинна бути такою: на перший сніданок (о 8 годині ранку) дитина повинна отримувати 20% від загальної кількості, на другій сніданок (об 11 годині) – 20%, на обід (о 15 годині) – 35%, на вечерю (о 20 годині) – 25%.
Що потрібно знати про гострі кишкові інфекційні захворювання
Гострі кишкові інфекції широко розповсюджені на земній кулі.
Найвідоміші з них черевний тиф, паратифи, холера, гельмінтози та деякі інші. Всі ці хвороби викликаються певними видами вірусів, бактерій, найпростіших мікроорганізмів, а також гельмінтами (глистами).
Джерела збудників хвороб – хворі люди, та також так звані бактеріоносії, у яких немає проявів хвороби. Збудники виділяються назовні з каловими масами (фекаліями).
Головні шляхи потрапляння збудників гострих кишкових інфекцій в організм здорової людини – із забрудненими водою та харчовими продуктами.
Люди часто, не замислюючись, використовують для пиття воду з відкритих та випадкових джерел.
Якщо взяти до уваги те, що, до прикладу, дизентерійна паличка зберігається у річці до 35 днів, а у колодязній воді до 27 днів, то стає зрозумілим, яку велику роль у розповсюдженні кишкових інфекцій відіграє водний фактор. Джерелами забруднення відкритих водойм та неглибоких колодязів є неочищені побутові та стічні води. Крім того, в окремих населених пунктах білизну ще перуть у річках, озерах.
Особливо небезпечними можуть бути неправильно побудовані та переповнені надвірні туалети. Тоді створюються умови для того, щоб вміст вигрібних ям із ґрунтовими, дощовими й талими водами потрапляє у колодязі та водойми, розташовані нижче по рельєфу.
Рекомендуємо пити попередньо знезаражену воду (наприклад кип’ячену). Якщо для пиття використовується не кип’ячена вода, то тільки з такого джерела (наприклад з прибудинк ового колодязя), на який є дозвіл санепідстанції.
Важливу роль у розповсюдженні кишкових інфекцій відіграють ягоди, фрукти, овочі, у випадках коли вони вживаються намитими.
А як ще буває у нас? На вулиці можна побачити такі сценки: дитина умовляє батьків дати їй щойно куплені фрукти, а жалісливі батьки часто виконують ці прохання.
Можливо, вони не знають, що на цій самій, скажімо, полуниці, вишні, малині збудники дизентерії виживають протягом трьох – чотирьох днів, на яблуках, винограді, порічках, грушах 5 – 7 днів, сливах 6 – 8 днів. Овочі та фрукти можуть забруднюватися не тільки руками хворих, які їх збирають або продають, а іще водою при поливі городів.
Перед вживанням овочі та фрукти обов’язково потрібно ретельно мити під краном або протічн ою водою та додатково обдавати кип’ятком.
Молоко та молочні продукти теж є ідеальним середовищем для розмноження мікробів збудників дизентерії, черевного тифу, або інших кишкових захворювань.
Наприклад, дизентерійна паличка, попадаючи в молоко, більш ніж 20 днів зберігає здатність викликати у людини захворювання.
Рекомендуємо вживати молоко тільки у кип’яченому та пастеризованому вигляді.
Розповсюдження гострих кишкових інфекцій збільшується у теплу пору року, чому сприяє поява мух – активних переносників збудників інфекційних захворювань.
Окрім постійно діючих факторів, діють також сезонні та часові: мільйони людей їдуть за місто, збільшується туризм внутрішній та міжнародний, де нерідко нехтують елементарними правилами гігієни.
Загородити шлях кишковим інфекціям справа не тільки медиків, а й всього населення в цілому.
При появі перших ознак любого кишкового розладу необхідно негайно звернутися до лікаря.
До прикладу, якщо у дитини погіршилося самопочуття, навіть незначно порушився характер випорожнень, не шукайте причин, не посилайтеся на прорізування зубів, зміну харчування – негайно звертайтеся до лікаря.
Справа спеціаліста визначити причину.
Зовсім неприпустимо при будь-яких кишкових розладах займатись самолікуванням, як це часто відбувається.
Нормальний склад мікрофлори кишківника та її певне розташування у відділах шлунково – кишкового тракту, є дуже важливим для здоров`я фактором. При невірному застосуванні лікарських препаратів мікрофлора може втратити свої захисні функції, і у кишківнику починають розмножуватись сторонні, не властиві організму мікроби, в тому числі і збудники гострих кишкових захворювань.
Будь-яка „самодіяльність” при кишкових захворюваннях неприпустима.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити ніж лікувати, не займайтесь самолікуванням, зверніться до лікаря.